Chraňte svá zařízení záložními zdroji, vyplatí se to!

Záložní zdroje (UPS, Uninterruptible Power Supply = zdroje nepřerušitelného napájení) od společnosti CyberPower patří ke špičce v záložních systémech nejen pro datová centra, ale i pro domácí použití. Novinkou jsou záložní zdroje řady OLS, které využívají dvojitou konverzi a představují ideálních ochranu pro zařízení, která jsou k nim připojená.

Představíme vám dva modely, CyberPower OLS1000EA a OLS1500EA, které jsou vhodné pro chytrou domácnost i domácí kancelář, což jistě v době, kdy mnoho lidí pracuje z domova, se jistě může hodit. Svým výkonem se však hodí i pro NAS a servery, systémy kamerového dohledu, dopravní a infrastrukturní systémy i pro nouzové systémy.

Oba modely mají spoustu společných vlastností, vyšší model, OLS1500EA, je určen pro spotřebiče s vyšším příkonem, má vyšší kapacitu vestavěného akumulátoru, který například u připojeného stejného počítače s tiskárnou zaručí delší dobu běhu při výpadku napájení v elektrické síti, disponuje čtyřmi zásuvkami pro připojení spotřebičů, zatímco nižší model OLS1000EA má zásuvky pouze tři.

K čemu vlastně UPS potřebujeme

Jak sám název tohoto zařízení – zdroj nepřerušitelného napájení – napovídá, jde o zařízení, které v případě výpadku napájení z veřejné sítě zajistí další fungování k němu připojených zařízení po určitou dobu. Ta je omezena celkovým odběrem připojených zařízení a kapacitou v UPS vestavěného akumulátoru. To proto, abyste měli čas uložit svou práci, uzavřít všechny důležité aplikace případně vypnout operační systém v případě, že je vaše UPS připojena k energetické veřejné distribuční síti. U velkých firem a společností mají UPS za úkol zabezpečit dodávku elektrické energie zařízením po dobu, než se nastartuje záložní zdroj elektrické energie, například dieselový agregát s elektrickým generátorem.

Hlavní výhody

CyberPower i u této nové řady zůstal věrný osvědčeným technikám i provedení záložních zdrojů. Na první pohled po zapnutí vás však překvapí velmi čitelný barevný LCD displej, který zobrazuje všechny potřebné údaje tak, jak jsme byli doposud zvyklí. Od předchozích řad se ale liší horní řadou barevných ikon, které uživatele lépe a intuitivněji upozorňují na důležité informace.

Druhou neméně důležitou vlastností je regulace otáček ventilátoru ve dvaceti stupních, což je důležité nejen z hlediska spotřeby, ale i hlučnosti.

Zdroje CyberPower využívají dvojité konverze napětí a obří výhodou této koncepce je naprosto přesné výstupní napětí i frekvence. Pokud chcete nahlédnout pod pokličku této technologie, pak vězte, že vstupní napětí se usměrní a nabíjí vestavěný akumulátor. K akumulátoru je připojen měnič napětí, který vyrobí střídavý proud o volitelném napětí zhruba od 110 V~ až po 300 V~ (platí pro poloviční zátěž jmenovitého výkonu, který je buď 1000 VA/900 W pro model OLS1000EA nebo 1500 VA/1250 W pro model OLS1500EA) a s frekvencí 50 Hz (pro u nás prodávané přístroje) nebo 60 Hz (je-li to zapotřebí).

Další výhodou použití systému dvojité konverze je velmi vysoký rozsah vstupního napětí, výrobce uvádí, že oba systémy pracují i s kolísajícím napětím v rozmezí od 160 až do 300 V. Výstupní napětí i při krátkodobých výpadcích napájecího napětí v elektrické síti je vždy dokonale sinusové, bez posunutí fáze nebo jakýchkoli impulsů či krátkodobého přerušení při výpadku, což může rušit činnost připojených citlivých zařízení. Zařízení s dvojitou konverzí jsou nezávislá i na kolísání frekvence napájecího napětí a na výstupu je sinusovka zatížena činitelem totálního harmonického zkreslení (THD) do 3 % u lineární zátěže a do 5 % u nelineární, což lze považovat za velmi dobré.

U přístrojů s dvojitou konverzí je však nutné počítat se ztrátovým výkonem měniče, a proto oba přístroje, pokud je napájecí napětí dostatečně kvalitní, se dokážou přepnout do režimu bypass, kdy je vstupní napětí převáděno přímo na výstupní zásuvky pro napájení připojených přístrojů. Vnitřní inteligence obou záložních zdrojů dokáže posoudit kvalitu dodávaného napětí a tento režim zařadit automaticky. Je však možné jej zařadit i manuálně.

Důležité je vědět i to, že oba zdroje jsou odolné i vůči impulsu, který se v napájecí síti může objevit například po úderu blesku do rozvodné sítě. Pokud vás to zajímá, oba modely zvládnou impuls s energií až 345 J a mají ochranné filtry EMI a RFI. Vstupní napětí nemusí být zcela sinusové.

Obě zařízení jsou pro případ přetížení chráněna omezením výstupního proudu, jističem, který odpojí připojená zařízení – a pokud by výstupní proud dosáhl takové intenzity (zkrat) a jistič včas nezareagoval, pak i klasickou pojistkou.

Těch vymožeností, které záložní zdroje CyberPower nabízejí, je víc, ale základem všeho je maximální ochrana připojených přístrojů. Co vás však bude jistě zajímat nejvíce, je, jak dlouho dokážou obě představované záložní zdroje pracovat na vestavěnou baterii.

Doba provozu na vestavěný akumulátor

Doba provozu na vestavěný akumulátor samozřejmě závisí na odběru, který potřebují připojená zařízení. V případě výpadku proudu je třeba některá zařízení vypnout, aby nedošlo k nějakému zádrhelu, třeba jejich poškození nebo ke ztrátě dat. Tak třeba je nutné operační systém nechat projít celým procesem vypínání, aby nedošlo k možné ztrátě dat nebo následným potížím, způsobeným neočekávaným vypnutím.

A tady si můžete libovat, protože výrobce, CyberPower, u každého svého zařízení uvádí diagram běhu na baterie. Je to graf, který ukazuje pro připojenou zátěž ve Wattech odpovídající dobu běhu v minutách.

CyberPower na svých stránkách pak nabízí i průvodce výběrem zdroje nepřerušitelného napájení, kdy můžete zadáním svých požadavků nechat vybrat ten správný zdroj pro použití právě pro vaši potřebu.

Je třeba upozornit, že oba dnes představené modely mají interní, vestavěnou dobíjecí baterii, ale CyberPower nabízí i modely, ke kterým je možné připojit baterii nebo více baterií externě a tím prodloužit dobu provozu na baterii.

Je libo něco navíc?

CyberPower je proslulý tím, že dodává i programy pro vzdálenou obsluhu zdrojů záložního napájení. Pokud je tedy třeba, je možné v případě předpokládané dlouhodobé odstávky dodávky elektrické energie nejen zavřít v počítačích všechny důležité aplikace i vypnout operační systém, ale i na dálku spravovat samotné UPS z jednoho místa.

Výhodou nové řady UPS od CyberPower je i reléové ovládání okruhů, kdy UPS může oznámit problém třeba rozsvícením připojeného varovného světla pro oznámení výpadku proudu, nebo dát signál ke spuštění záložního generátoru a tak podobně.

Shrnutí: Nová řada zdrojů záložního napájení od CyberPower i nadále nabízí vysoký standard u nabízených zařízení, která spolehlivě ochrání přístroje zapojené „za“ UPS. Zdrojům nepřerušitelného napájení CyberPower nevadí kolísání napětí ani frekvence ve značných mezích, snesou i připojení k záložnímu generátoru, jsou vybaveny přehledným barevným displejem, takže už letmý pohled obsluze sdělí, jak je na tom UPS je. Tyto dvě představené UPS jsou ideálním řešením pro malé firmy a domácí použití, byť jsou vybaveny jen vestavěnou olověnou baterií bez možnosti připojit další, externí akumulátor. To ale nevadí, s pomocí webových stránek CyberPower najdete vhodný zdroj, který odpovídá vašim představám, ale můžete si vybrat i jiné UPS, které umožňují připojení externího akumulátoru – to pro případ, že jste výkon a dobu běhu zpočátku odhadli špatně nebo jste k UPS připojili časem další přístroje.